Bun venit, oaspete

Acest fond a fost înființat de Consiliul Consultativ al Societății Internaționale de Corn în 1989. Meir Rimon (1946-1991) a fost Corn Principal al Orchestrei Filarmonicii din Israel și a ocupat trei mandate ca vicepreședinte al Societății Internaționale de Corn. În memoria stimatului nostru coleg care a avut un efect pozitiv asupra multor interpreți, compozitori și audiențe din întreaga lume, fondul a fost redenumit în onoarea sa în 1992. O listă actualizată anual de lucrări care au fost susținute de Fondul de asistență pentru punere în funcțiune Meir Rimon poate fi găsit de mai jos.

Scopul acestui fond este de a încuraja compozițiile noi și semnificative care prezintă cornul, oferind asistență financiară necesară membrilor IHS calificați. Compozițiile de dificultate modestă sunt încurajate în special. Premiile sunt acordate de Consiliul Consultativ al IHS, care are latitudinea exclusivă în administrarea acestui fond. Fondul are un total de 8,000 USD disponibile anual, dar Consiliul Consultativ își rezervă dreptul de a oferi mai puțin sau mai mult decât această sumă, în funcție de natura și meritul proiectelor propuse și selectate. Membrii Consiliului Consultativ, personalul IHS și gazda(i) simpozionului pot aplica pentru orice program atâta timp cât acea persoană nu face parte din juriul de jurizare sau din comisia care decide cu privire la beneficiarii programului respectiv. În cazul în care sunt membri ai comisiei de atribuire sau în procesul de luare a deciziilor în orice calitate, aceștia trebuie să se retragă de la procesul de deliberare și vot sau să își retragă cererea.

Următoarea rundă de cereri pentru Fondul de grant pentru asistentul de punere în funcțiune Meir Rimon va avea loc până la 1 decembrie 2025. (Solicitările pentru acest proiect vor fi acceptate începând cu 1 septembrie a anilor impari. Aplicațiile pentru concursul de compoziție sunt în ani pari. )

Orientări:

  • Solicitarea de grant trebuie să provină de la un membru IHS în stare bună, folosind formularul oficial de cerere online.
  • Nu vor fi acordate mai mult de trei comisii unui compozitor individual într-o perioadă de zece ani.
  • Nu vor fi acordate mai mult de patru cereri de finanțare unui membru individual al IHS într-o perioadă de zece ani.
  • Piesele care primesc finanțare din Fondul de asistență la punere în funcțiune IHS Meir Rimon nu pot fi înscrise în Concursul de compoziție IHS.
  • Atașați CV-ul actual al compozitorului, inclusiv compozițiile anterioare, comisioanele, premiile sau recunoașterile care demonstrează abilitățile creative ale compozitorului.
  • O scurtă descriere trebuie să fie inclusă cu această cerere, care să susțină semnificația acestei comisii, data prevăzută de finalizare a compoziției, instrumentarea și durata compoziției și rolul pe care solicitantul intenționează să-l asume în premiera și promovarea compoziției. comision. În plus, alte surse de sprijin pentru acest proiect ar trebui incluse în narațiune. Acestea pot include, dar fără a se limita la, alte persoane sau organizații care și-au exprimat interesul pentru interpretarea sau susținerea compoziției propuse, ansambluri înființate, universități, fundații private, publice, guvernamentale și/sau corporative.
  • Aplicații electronice: Toate cererile trebuie depuse electronic la Aplicația de asistență la punere în funcțiune Meir Rimon..
  • Toate aplicațiile electronice trebuie să fie în format MS-Word sau PDF. Toate fișierele aplicației nu vor fi returnate și vor deveni proprietatea Societății Internaționale de Corn.
  • Compozitorii selectați pentru Grantul Meir Rimon trebuie să finalizeze compoziția în termen de 2 ani. Apoi, premiul va fi plătit la finalizare.

Dr. Randall Faust
re-faust@wiu.edu
Președinte, Programul de asistență la punerea în funcțiune IHS

NOTĂ: Beneficiarii anteriori ai premiului Rimon nu pot înscrie piesa respectivă în Concursul de compoziție IHS.


Comisii anterioare asistate de Fondul Meir Rimon

Dr. Rose Valby a compilat un "O privire rapida" introducere în multe dintre compozițiile care au fost create cu sprijinul Fondului Meir Rimon.

Lucrările finalizate care au fost sprijinite prin granturi din fondul Rimon includ următoarele (anul reflectă anul în care a fost acordat grantul, nu anul finalizării lucrării):

2023
Hornist Mary Beth Orr, pentru o lucrare pentru Horn/voice Soloist (Hornist va cânta și ca vocalist) și Orchestra: „Her Midnight Ride” de Lydia Lowery Busler.   
Cornista Claire Hellweg, pentru o lucrare pentru Corn, 2 viori, viola, violoncel sau fagot: „Kojiki” de Leticia Armijo. 
Cornista Lene Skomedal, pentru o lucrare pentru corn, vioară și pian: „Pyramide – Hymnes dans les rêves” de Trond Akero-Kleven.
Hornist John Ericson, pentru o lucrare pentru Tuba, Horn și Electronic Accompaniment de Aliyah Danielle Qualls.
Hornist Andrew Pelletier, pentru o lucrare pentru corn, fagot și pian: „Deja” de David Bixler.
Hornist Andrew Pelletier, pentru o lucrare pentru corn, fagot și pian: „Monstrul săptămânii” de Christopher Dietz.
Cornista Jessica Pearce, pentru o lucrare pentru Brass Quintet: Horn Feature „Monochrome Metronome” de Gala Flagello.
Hornist Olivier Huebscher, pentru o lucrare pentru Natural Horn and Piano: „Evolutions for Natural Horn and Piano”. de Tyler Taylor.
Cornista Lisa Ford, pentru o lucrare pentru Horn, tastatură, percuție și electronică: „Trio Plus”, de Hans Ek.|
Hornist Lin Baird, pentru o lucrare pentru Horn and Electronics: „Voice Redirected”, de Kerrith Livengood.
Hornista Natalie Higgins, pentru o lucrare pentru corn, trompetă și pian: „Banffscapes” de Peter Meecham.
Cornista Sarah Ford, pentru o lucrare pentru Corn, trompetă și trombon: Brass Trio (Rodie), de Ofer Ben-Amots.
Cornista Julie Lynne Rochus, pentru o lucrare pentru corn solo și orchestră de coarde: „Evocaciones Liricas for horn and orchestra”, de Alexis Aranda.
Hornista Anne Howarth pentru o lucrare pentru corn, violoncel și pian „Mountain of Buried Light” de Judith Shatin.

2022
Jennifer Sholtis: Pentru „Cabeza de Vaca” o lucrare pentru 2 corni, 2 percuționiști (cu o gamă largă sau instrumente și fișier de sunet al compozitorului Kerry Turner
Mary Elizabeth Garza - pentru un Concert pentru corn și orchestră de cameră „Strut” de compozitorul Brian Nabors
Michael Thornton pentru o lucrare pentru corn, flaut și harpă „In a New York Minute” a compozitorului Adrienne Albert. 
Michael Walker pentru o lucrare pentru soprano, corn și pian „Delicioso Hongo” a compozitorului Francisco Cortes-Alvarez.  
Jordan Bennett pentru o lucrare pentru corn și pian „Undercurrent” a compozitorului Michael Kahle
Kirsi Manula Johnson pentru o lucrare pentru corn, trompetă și bandă electroacustică a compozitorului Erica Procunier
Emily Britton pentru o lucrare pentru corn și pian a compozitorului Cynthia Wong 
Cathryn Cummings pentru o lucrare pentru corn și pian „Where the Boats Go” a compozitorului Gaia Flagello
Rachel Boehl pentru o lucrare pentru Horn and Harp a compozitorului Anne LaBaron
Peggy Moran pentru o lucrare pentru Four Horns and Rhythm Section „Angelicus redux” a compozitorului Frank Glover
Stacey Eliason pentru o lucrare pentru Horn Solo cu electronice opționale
„Muzicians of the National Gallery” de compozitoarea Joanna Ross Hersey   

2021
Bill Richter pentru „o lucrare pentru Two Horns and Piano-Working titlu „Every Now and Then, Then is Now” de compozitorul Adam Wolf
Premysl Vojta pentru o lucrare pentru 8 corni în coruri de 2 corni intitulată „Terre morte” pentru prezentare la „Festivalul IHS pentru vara 2021”. De compozitorul José María Sánchez-Verdú
Blair Hamrick pentru o lucrare pentru Horn Quartet „Metropolitan Horn Authority” intitulată „Rush” a compozitorului Jessica Meyer.
Daniel Wood pentru o lucrare pentru Horn Quartet-Quadre, cu pian și Gospel Choir, intitulată „Terra Sacrum (Sacred Earth)” de compozitorul Jeff Scott.

2020
Olli Virtaperko, Concert  (corn natural și orchestră barocă)
Chia-Lin Pan, „o lucrare pentru două corni și pian, bazată pe și în jurul temelor muzicale taiwaneze”
Shawn E. Okpebholo, Wunlit (corn neînsoțit)
Chris Neiner, Trio (vioară, corn și pian)
Eric Wubbels, Un trio de cornuri (corn, vioară și pian)
Jacob Miller Smith, „O compoziție pentru corn prepred și electronice live”
Alyssa Weinberg, „o compoziție pentru două cornuri și pian bazată pe poemul CASA de Warsan Shire”

2018
Andrew Phillips, Cerul îngrozitor (trâmbiță, corn, pian)
Barbara York, Personalități (corn, Euphonium, tuba)
Thomas Bough, Aliaj 7645 (cvartet de corn)
Ken Davies, Caleidoscopul de cristal (claxon si vibrafon)
Michelle McQuade Dewhirst, difuziune (cvartet de corn)
James Naigus, Cerurile empireene (vioară, corn și pian)
Andrew Sigler, Pentru a vedea graurii (octet de corn)
Jeremy Thurlow, Crooked Consort, (concert pentru corn natural și cvartet de coarde)

2017
Glen Cortese, Serenata Notturna (corn, trombon, pian și percuție)
Fernando Morais, Mosaico nr. 3 (corn si pian)
Corrado Saglietti, Trio di Velluto (corn, eufoniu și tubă)
Octavio Vazquez, Ce circ! (corn, tubă și pian)

2016
Eric Guinivan, Fanfarele Shenandoah (corn solo cu cvartet de corn)
Douglas Hill, Întoarcerea acasă (sol Alphorn și două coarne)
Douglas Hill, Trei piese solo (Cor Alfor sau corn natural)
James Naigus, Spectra (corn, trombon, pian)
Nick Norton, Mers pe Celălalt Mal (Tubă Wagner sau corn și bandă)
Tyler Ogilvie, Sfârșitul tărâmului (trâmbiță, corn, trombon bas)
Michael Thurber, Sesiune de improvizatii (corn si pian)

2015
Paul Basler, pasaje (corn, flaut, pian)
Chase Dobson, Corn Concertino (corn și orchestră de cameră, cu reducere la pian)
Chris Fischer-Lochhead, Apus de soare (19 coarne)
Josh Oxford, Trio (flaut, corn electronic, percuție)
Tomi Räisänen, Smash!t (Corn solo + ansamblu [flaut, oboi, clarinet, 2 viori, viola, violoncel, contrabas, electronica])
Philip Spaeth, Cvintet pentru vânturi (cvintet de suflat)

2014
Gary Schocker, În Arkadia (corn și harpă)
Andrew Wolfe, Triptic (corn, trombon și pian)
Kerry Turner, Variațiuni Couperin „La Bandoline” (corn si pian)
Mark Goodenberger, Vânt curajos (corn și tobă de câmp)
Dan Welcher, Muzică de primăvară (cvintet de suflat)

2013
Jason Thorpe Buchanan, Concert dublu (două corni și orchestră de cameră)
Michael Daugherty, Rugăciune (două coarne și pian sau patru coarne)
Tomi Raisanen, Väki (claxon și bandă + electronică live)
Rory Merritt Stitt, Cântece populare dintr-o fantezie (corn si pian)

2012
Paul Ferguson, Masa pentru trei la Chez Janou (corn, trombon bas și pian)
Bruce H. Frazier, Colaj (corn si pian)
Glenn James, pastoralia (corn si pian)
Elizabeth Knudson, Alchimie (corn, violoncel și pian)
Andre Mehmari, Muzică pentru corn și pian (corn si pian)
James Naigus, Suita Beale (cvartet de corn)

2011
Lydia Busler-Blais, felinarele (corn, flaut, pian)
David Cronin, Strângerea Sirenei (corn, clavecin, bas cu coarde, percuție)
Timothy Davis, Sonata pentru corn si percutie (corn si percutie)
Johanna Eranko, Finit (corn solo)
Frank Newton, Savannah Vistas (corn, marimba, vibrafon)
Charles Ruggiero, Berlinul timpuriu (corn, clarinet, pian)
Jeremy Schreifels, Morningside (corn, pian, tobe)
Andrew Wolfe, Peștera Sufletelor (corn si pian)

2010
Adam Berndt, Cvintetul nr. 1 (corn și cvartet de coarde)
Anthony DiLorenzo, Fenix (corn si pian)
Mark Olivero, Poarta lui Thunor (claxoane și electronice live)

2009
Johanna Murphy, Sonata pentru corn si pian (corn si pian)
Jess Turner, Ultimele dansuri ale lui Prospero (cvartet de corn)
Jeff Myers, L'Histoire de Rimbaud (corn, voce de tenor și pian)
Matthew Saunders, Africa de Sud (corn si marimba)

2008
Isadora Zebeljan, Dansul bețelor de lemn (corn și corzi)
Kai Nieminen, Cântece antice... (Dreaming of Queen of Sheba) (corn și harpă/pian)

2007

Daniel Barta, În timp ce scânteile zboară în sus (corn si pian)
John Clark, Falsuri și șerpi (clarinet, corn, vioară, violă, violoncel)

2006
Karen Griebling, Suită (corn si pian)
Stanley Glasser, Două pentru Erik (octet de corn cu instrumente africane)
Justinian Tamusuza, Okukoowoola Kw'Ekkondeere  (corn solo)
Carson Cooman, Cioburi de Lună, op 700 (corn, trompetă, saxofon alto, percuție, pian)

2005
Scott Watson, Piesa de concert (corn și formație de concert)
Charles Rochester Young, Chemări (cvartet de corn)
Raymond Chase, contradicții (două coarne și pian)

2004

Alla Sirenko, Mozaice de mare (dublu concert)
Hugh Chandler, Suită (cvartet de corn)
Robert Rumbelow, Stup (cor de corn)
Kerry Turner, Scorpion în nisip (corn, violoncel, pian)

2003
Brad Bodine, rapsodie (corn si percutie)
Andrea Clearfield, În ochiul șoimului (două coarne și pian)
Paul Basler, cântece (corn si pian)
Perttu Haapanen, prismă (corn solo)

2002

Eric Ewazen, Cvartetul Woodland (cvartet de corn)

2001

Jennifer Margaret Baker, Cer roșu noaptea (corn, oboi și pian)

1998
Steven Winteregg, Solilocviu albastru (corn solo)
Michael Kallstrom, În jurul ceasului (corn și orchestră)

1997
David Maslanka, Visuri de mare (două coarne și orchestră de suflat)

1996
Stanley Friedman, Fuga Ierusalimului (corn și cvartet de coarde sau orchestră de coarde)
Yehudi Wyner, Trio de cornuri (corn, vioară, pian)

1995

James Woodman, Sonata de cameră II (corn și orgă)

1994

David Maslanka, Sonată (corn si pian)

1993

Kerry Turner, Șase vieți ale lui Jack McBride (corn, vioară, voce de tenor și pian)

1992
Todd Barton, culme (cvintet de suflat)

1991
Thomas Benjamin, Corn! (corn si pian)
verne Reynolds, Trio (corn, oboi și pian)
Jean-Michel Damase, Trio (corn, oboi și pian)
David Sampson, Sonata Patruzeci (corn si pian)

× Aplicație web progresivă | Adăugați la ecranul de pornire

Pentru a instala această aplicație web pe iPhone/iPad, apăsați pictograma. Aplicație web progresivă | Butonul de distribuire Și apoi Adăugați la ecranul de pornire.

× Instalați aplicația web
Telefon mobil
Offline - Fără conexiune la internet